فهرست

menu
هر کیلو برنج چقدر آب میخوره

آیا میدونید برای تولید هر کیلو برنج چقدر آب مصرف میشه؟ آیا میدونید کدوم یک از غلات آبدوست هستند؟ آیا میدونید که هر هکتار شالیزاری به طور متوسط چقدر درآمد داره؟ آیا میدونید مراحل مختلف کاشت برنج چقدر آب مصرف میکنه؟ اگه میخوای جواب همه این سوال ها رو بدونی این مقاله رو تا آخر بخون

پنجشنبه 16 آذر 139610:02

برنج یکی از غذاهای اصلی مردم جهان هست که تو ایران هم طرفدارهای زیادی داره و تو مناطق مختلف کشور جزء غذاهای اصلی به شمار میاد.اما همین محصول پرطرفدار آب زیادی را مصرف میکنه تا جایی که بهش میگند غلات آب دوست.آره درست خوندید غلات آبدوست.یعنی هر کیلو برنج از زمان کاشت تا زمانی که میخواهد به دست مصرف کننده برسه 8000 لیتر آب مصرف میکنه.

حالا با این همه مصرف آب که برنج داره چرا تو ایران و جاهای مختلفش که حتی مشکل کم آبی دارند برنج کاشت میشه؟

دلیلش واضح است چون درآمدش نسبت به دیگر غلات خیلی بیشتر است و هر هکتار از اراضی برنجکاری شده به طور متوسط 30 میلیون درآمد داره تازه اونم توی یک مرحله کاشت.یعنی اگر کشاورزی شرایطش مهیا باشه و بتونه در سال دوبار برنج کشت کنه و برداشت کنه تو هر هکتار درآمدش تا 45 میلیون میرسه.و این درآمد در مقابل دیگر غلات مانند گندم و جو و ذرت و... که کشاورز برای فروشش هم مشکل داره یه درآمد خیلی خوبی است که تازه فروشش هم خیلی سریع و راحت تر اتفاق میافته.

پس همین میشه انگیزه برای کشت برنج.

ایران در منطقه ی گرم و خشک واقع شده و در خیلی از جاهای ایران که مردم برای آب آشامیدنی دچار مشکل هستند کاشت برنج غیر منطقی است که در این مورد که پتانسیل کاشت برنج در ایران به چه صورت است در مقالات بعدی مطالب رو بصورت جامع توضیح میدهیم.

کل مصرف آب در حوزه کشاورزی در ایران 86 میلیارد متر مکعب است یعنی 90درصد آب مصرفی کل کشور توسط کشاورزی استفاده و بعضا هدر میرود.جالب است بدانید اگر کشوری می‌خواهد تعادل اکولوژیکی داشته باشد باید ۲۰ درصد منابع آبی تجدیدپذیر خود را مصرف کند و در صورت خشک بودن کشور و کم بودن بارندگی نهایتا تا ۴۰ درصد حق مصرف آب را دارد و در جهان تنها هشت کشور هستند که بیش از ۴۰ درصد مصرف آب دارند و ایران تنها کشوری است که مصرفش بالاتر از ۵۰ درصد است. به عنوان نمونه در استان فارس کشت برنج در 26 هکتار از اراضی استان نیاز به 570 میلیون متر مکعب آب دارد.هر چند طرح هایی برای کاهش مصرف آب در حوزه برنج در حال انجام است ولی کشور نیازمند اقدامات فوری برای صرفه جویی در این حوزه می باشد.قوانین آب در کشورهای پیشرفته به صراحت میگوید که زه آب یک کشاورز میتواند منبع تامین آبیاری برای کشاورز دیگر باشد و از جریانهای آب برگشتی به شدت محافظت میشود.

بهره وری آب در ایران 0.79 کیلوگرم به ازای مصرف هر متر مکعب آب است و با مقایسه بهره وری کل محصولات کشاورزی در ازای مصرف آب در ایران و جهان متوجه میشویم که بهره وری در ایران پایین است و در حوزه برنج بهره وری به مراتب پایین تر میباشد.

مصرف آب در مراحل مختلف تولید برنج:

 

1-مرحله آماده کردن زمین:

در این مرحله هر هکتار حدودا 1000 تا 7000 مترمکعب آب مصرف میکنه.

 

2-مرحله جوانه زنی و رشد در خزانه:

تو این مرحله 45 تا 60 متر مکعب برای آماده کردن خزانه و 75 تا 120 متر مکعب برای ابیاری بذر نیاز است.

 

3- مرحله رشد رویشی:

در هفته اول پس از نشاکاری عمق آب 5-6 سانتی متر و پس از آن در زمان پنجه دهی به 2-3 سانتی متر کاهش میابد.

 

4-رشد زایشی:

عمق آب در کرت باید 2-4 سانتی متر باشد.

 

5-مراحل رسیدن:

عمق آب در این دوره 1-2 سانتی متر است و پس از رشد بوته های برنج به آبیاری نیازی نیست.

همه ی این مراحل به اضافه ی مراحل تبدیل شلتوک به برنج و حمل و جابجایی آن که مستلزم مصرف آب است بیانگر این نکته هستند که برای تولید برنج و رسیدن به دست مصرف کننده باید مقدار زیادی آب مصرف بشود در حالی که مشاهده میکنیم در خیلی از مهمانی ها و شاید هم مصارف روزانه به راحتی در مصرف برنج اسراف میکنیم و قدر این محصول باارزش رو نمیدونیم.شاید با همین روند نادرست و اسراف بی رویه در مصرف آب, سالهایی نه چندان دور  برای فرزندان و نوه هایمان باید خاطرات برنج رو تعریف کنیم.

حالا به نظرتون هر کیلو برنج چقدر واسمون آب میخوره؟

عضویت در خبرنامه
نظر بدهید
نظرات کاربران
سعید

مطلب جالبی بود فقط سوالی که برام پیش میاد اینه که با این همه مصرف آب و هزینه ی بالایی که برای کشور خشکی مثل ایران داره آیا کشت برنج در ایران باید انجام بشه؟

ناصر مویدی

ممنون ,به مسئله بسیار مهمی اشاره شد , " همه باید در مصرف آب صرفه جویی کنیم" ""قطره قطره آب, لحظه لحظه ی زندگی است . لحظه های زندگی را هدر ندهیم ""