فهرست

menu
نگهداری از برنج رو بلدی

هر ماده غذایی برای ماندگاری بیشتر نیاز به مراقبتهای خاصی داره و برنج هم از این قاعده مستثنی نیست.اگر میخوای شرایط نگهداری از برنج رو بدونی تا بتونی مدت زمان بیشتری از اون نگهداری کنی این مقاله راهکارها رو بهت نشون میده

دوشنبه 20 آذر 139610:31

 

 

تولید برنج و فرآوری آن به طور معمول هزینه زیادی رو دربرمیگیره و به همه ی این هزینه ها مصرف آب برای تولید یک کیلو برنج رو اضافه کنید(8000لیتر آب برای هر کیلو)که هزینه ی زیادی رو به کشور تحمیل میکند.از همین رو برنج کالای مهم و با ارزشی تلقی میشود که اگر شرایط نگهداری از اون رو بلد نباشیم یعنی که همه ی این هزینه ها اتلاف شده و علاوه بر وقت,هزینه ی زیادی رو متضرر میشویم.

 در همین بین افراد روشهای بسیاری رو برای نگهداری از برنج اتخاذ میکنند که خیلی از آنها نامناسب می باشد و بعضاً عمر مفید برنج را کاهش میدهند.گاها این روشها باعث نفوذ حشرات به داخل برنج میشوند و برنج را غیرقابل استفاده میکنند.

بعضی دیگر به استفاده از سموم شیمیایی از جمله استفاده از قرص برنج رو میاورند که به هیچ عنوان مورد تائید کارشناسان حوزه برنج نیست و استفاده از آن بعضا خطرات جبران ناپذیری رو برای مصرف کننده به همراه دارد 

 

اما راه حل چیه؟

بهترین راه حل برای نگهداری از برنج روشهای طبیعی می باشد که در ادامه اونها رو بیان میکنم.

 

نکته ی اول

نکته ای که هر مصرف کننده باید اون رو درنظر بگیره خرید برنج به اندازه نیاز خودش است.یعنی اگر در مکانی که زندگی میکنید دستری راحتی به برنج دارید بهتر است که با توجه به نیاز خودتون ماهانه خرید کنید تا از بابت نگهداری برنج هیچ نگرانی نداشته باشید.اما اگر در محل زندگی شما این دسترسی وجود ندارد و مجبورید که برنج مصرفی خودتون رو سالانه یا شش ماه یک بار تامین کنید پس باید روش نگهداری از اون رو بلد باشید.

 

نکته دوم

 

 هنگام خرید محتویات کیسه برنج را به دقت بررسی کنید تا عاری از هرگونه حشره و شپشک(یکی از آفات برنج که از مورچه کوچک تر و رنگ آن قهوه ای است)باشد.

 

 

 

نکته سوم

 

 باید دقت بشه  که مکان انبار برنج خشک و خنک باشه و هوا جریان داشته باشه چون گرما و رطوبت یکی از مهمترین عوامل رشد آفت های برنج است.

 

نکته چهارم

 

 

برای حجم زیاد برنج از کیسه های نخی زیپ شده استفاده کنیم چون کیسه ها و سطل های پلاستیکی رطوبت برنج رو در خودشون نگه میدارند و باعث آفت زدگی میشوند و برای حجم کم از ظروف شیشه ای,فلزی یا پلاستیکی استفاده کنید.توجه: هنگام استفاده از ظروف شیشه ای یا پلاستیک از خشک بودن آنها اطمینان حاصل کنید چون در غیر اینصورت باعث خرابی برنج در مدت کوتاهی میشوند.

 

نکته پنجم

 

قرار دادن دانه های سیر درون ظرف برنج است که باعث دور شدن حشرات میشود.

 

 

 

نکته ششم

 

قرار دادن یک قطعه زردچوبه درون ظرف برنج یا میتونید پودر زردچوبه رو با برنج مخلوط کنید که باعث دور شدن حشرات و آفات , از برنج میشود.

 

 

 

نکته هفتم

 

 استفاده از برگ درخت نئم یا چربش است(در ایران به نام زیتون تلخ ,سنجد تلخ و درخت تسبیح معروف است).که باید از برگ خشک شده ی آن استفاده شود.این درخت در جنوب کشور به وفور یافت میشود و به حشره کش طبیعی معروف است.

 

 

نکته هشتم

 

استفاده از زنجبیل برای از بین بردن آفت برنج است

 

 

 

اگه برنج آفت زده شد چکار کنیم؟؟؟

اگر متوجه شدید به هر دلیلی برنج آفت زده شده و شپشک در آن وجود داره باید اقدامات زیر رو انجام بدید

مرحله اول سریع برنج رو از انبار خارج کنید و محل رو کاملا پاکسازی کنید بطوریکه هیچ حشره ای وجود نداشته باشه

مرحله دوم بعد از اون برنج رو به مدت چند روز در مکانی پهن کنید (بطوریکه نور مستقیم آفتاب به آن نخورد) تا حشرات زنده از آن به طور کامل خارج شوند و برای حشرات مرده هم میتوانید یا خودتان بصورت دستی آنها رو جدا کنید یا بوسیله باد پنکه آنها را خارج سازید

مرحله سوم دوباره برنج را در ظرف مناسب قرار دهید.

روش دیگر هم این است که میتوانید برنج را درون فریز به مدت 4 تا 5 روز قرار دهید تا حشرات کاملا از بین بروند و سپس آنها را جدا کنید و بعد از آن دوباره برنج را درون ظرف مناسب قرار دهید 

 

عضویت در خبرنامه
نظر بدهید
نظرات کاربران
mohsen

توضیحات جالبی بود و نکات خوبی رو یاد گرفتم.

sahar

بعضی از اونها رو میدونستم ولی زردچوبه و برگ درخت چربش رو نمیدونستم.ممنون

azhra

قرص برنج خیلی خطرناکه.مطلب کاملا درستی رو بیان کردید.خطرات قرص برنج خیلی بیشتر از منفعتش هست

مهناز

جدا زنجبیل هم میتونه آفت های برنج رو از بین ببره؟

فاطمه

مطلب جالبی بود.زردچوبه خیلی موثر واقع میشه

khwv l,dnd

به نکات جالب و ضروری و مفید اشاره کردید مورد استفاده برای هرخانواده در نگهداری برنج میباشد, ممنون

ناصرمویدی

به نکات جالب و ضروری و مفید اشاره کردید مورد استفاده برای هرخانواده در نگهداری برنج میباشد, ممنون