فهرست

menu
مصرف برنج در دوران بارداری

به گزارش "خوشه چین" تغذیه در دوران بارداری و شیردهی بسیار اهمیت دارد و مصرف مواد غذایی باید تحت نظر پزشک بررسی شود.در این مطلب به بررسی مصرف برنج در دوران بارداری پرداختیم

یکشنبه 29 بهمن 139618:10

به گزارش "خوشه چین" تغذیه ی مادران در دوران بارداری و شیر دهی اهمیت فراوانی دارد. مادر در دوران بارداری و شیردهی علاوه بر تامین نیاز های تغذیه ای خود باید نیازهای تغذیه ای جنین و نوزاد را فراهم کند و به همین سبب مصرف مواد مغذی که حاوی ویتامین ها و اسید آمینه های ضروری باشد، اهمیت بیشتری پیدا میکند. اگر مادر در این دوران بی اهمیت به تغذیه ی خود باشد مشکلاتی چون ریزش مو، پوکی استخوان، پوسیدگی دندان و مشکلات پوستی پیدا میکند، زیرا در صورت عدم تامین مواد ضروری نوزاد، بدن برای تامین این مواد مجبور به تامین آنها از بدن مادر شده و این مسئله موجب کم شدن مواد مغذی بدن مادر و در نتیجه آسیب به بافت های بدن میشود. برای جلوگیری از این مسئله مصرف مولتی ویتامین ها و مواد غذایی حاوی کلسیم، منیزیم، روی و آهن به شدت توصیه میشود تا دوران شیرین بارداری موجب آسیب رساندن به زیبایی و سلامت شما نشود. برنج یکی از مواد اصلی غذایی خیلی از مردم جهان را تشکیل می دهد به همین سبب ارزش غذایی آن بارها مورد بررسی قرار گرفته تا مشخص شود که مصرف مکرر آن نه تنها زیان بار نیست بلکه میتواند بسیاری از مواد ضروری بدن را تامین کند. برنج حاوی ویتامین های گروه کا، ب، ای بوده که مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین ها سلامت و زیبایی موی شما را تضمین کرده و از نازک شدن موهای شما در دوران بارداری جلوگیری میکند. برنج حاوی امینو اسیدهایی چون گلوتامین و گلایسین میباشد که برای رشد جنین ضروری میباشد. مصرف برنج به صورت کته در دوران بارداری همراه با ماست میتواند جلوی کم شدن کلسیم بدن و پوسیدگی دندان را گرفته و به رشد مطلوب جنین کمک نماید. مصرف کته همراه با زیره در دوران شیر دهی سبب افزایش شیرمادر و افزایش کیفیت شیر میگردد.

برنج مناسب مادران باردار و شیرده چه نوع برنجی میباشد؟

با توجه به خواص و فوایدی که برای برنج در دوران بارداری و شیردهی برشمرده شد، حال این سوال پیش می آید که مصرف هر نوع برنجی می تواند این مزایا را در پی داشته باشد یا برنج مناسب این دوران برنج خاصی میباشد؟

برنجی که در این دوران مورد استفاده قرار میگیرد باید از مراکز معتبر وابسته به وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو تامین شده باشد که سلامت برنج امری حیاتی در این دوران می باشد. برنج هایی که دارای مهر تایید و نشان استاندارد باشند و از لحاظ عدم عناصر مضر چون کادمیم بررسی شده باشند، زیرا برنج های حاوی عناصر سنگینی چون آرسنیک به شدت برای جنین مضر میباشد و سبب تولد نوزادنی نارس میشود. خوشبختانه در ایران مراکزی فعالیت میکنند که اقدام به عرضه ی باکیفیت ترین برندهای برنج ایران و جهان نموده و برنج هایی خوش عطر و خوش طعم متناسب با ذائقه های ایرانیان عرضه میکنند. فروشگاه خوشه چین نمونه ای از این فروشگاه ها بوده که انواع برنج های باکیفیت را که به بهترین وجه فراوری شده اند را عرضه میکنند. برنج های عرضه شده در این فروشگاه از لحاظ ارزش غذایی مورد بررسی قرار گرفته و برنج هایی با ارزش غذایی بالا و عاری از مواد سمی و عناصر سنگین می باشند.

مصرف برنج در بارداری و تاثیر آن بر مادر و جنین:    

مصرف برنج اگر به اندازه باشد میتواند فوایدی را برای مادر و جنین به همراه داشته باشد. مصرف برنج باعث افزایش رشد مغز جنین شده و باعث تولد نوزادانی باهوش میشود. همچنین مصرف برنج باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و از بروز بیماری های عفونی در طول بارداری جلوگیری میکند. به تنظیم فشار خون مادر در دوران بارداری کمک کرده و کمتر با نوسانات فشار خون در بارداری روبرو میشوند.

عضویت در خبرنامه
نظر بدهید
نظرات کاربران
اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کند.