فهرست

menu
برداشت مکانیزه ی برنج

به گزارش "خوشه چین" عوامل مختلفی در تعیین روش برداشت تاثیر گذار میباشند که میزان درصد رطوبت محصول و مقدار هکتار زیر کشت از این عوامل میباشند. تولید کمباین های جدید باعث تحولی شگرف در تولید محصولات کشاورزی می باشد.

چهارشنبه 16 اسفند 139610:59

تولید ابزار آلات پیشرفته ی کشاورزی از مهم ترین عوامل پیشرفت کشاورزی در کشور های توسعه یافته می باشد. تکنولوژی های جدید و ابزار الات پیشرفته باعث بهبود محصولات کشاورزی از نظری کیفی و کمی شده اند. یکی از این ابزار های مهم تولید کمباین های جدید می باشد که در مرحله ی برداشت محصول به کشاورز کمک کرده و باعث برداشت راحت تر و بهتر محصول میشود. برداشت محصولات کشاورزی به روش های مختلف دستی، مکانیزه و نیمه مکانیزه صورت گرفته که برداشت با کمباین جزو روش های مکانیزه  بوده و کمباین های جدید با قابلیت های جدید دارای مزایای بسیاری در برداشت محصولات می باشند. عوامل مختلفی در تعیین روش برداشت تاثیر گذار میباشند که میزان درصد رطوبت محصول و مقدار هکتار زیر کشت از این عوامل میباشند. تولید کمباین های جدید باعث تحولی شگرف در تولید محصولات کشاورزی می باشد. یکی از مهم ترین محصولات کشاورزی که در ایران نیز در سطح وسیع کشت میشود، برنج می باشد که در چند سال اخیر برداشت آن به وسیله ی کمباین رایج شده و به همین جهت این روش برداشت مورد توجه و بررسی قرار گرفته است. برداشت برنج با کمباین دارای مزیت های بسیاری میباشد که میتوان به کاهش هزینه ی تولید، برداشت در کمترین زمان ممکن، کاهش نیروی کار و کاهش هزینه ی برداشت اشاره کرد. برداشت برنج توسط کمباین زمانی صورت میگیرد که دانه دارای رطوبت بالایی میباشد و به همین سبب باید سریعا بعد از برداشت به کارخانجات فرآوری برنج منتقل شود. برداشت با کمباین بسیار مناسب مناطقی است که در هکتارهای بالا برنج کشت میکنند.

                                     

 

 

مزیت استفاده از کمباین های جدید

کمباین های جدید در جهت رفع معایب کمباین های قدیمی تر توسط مهندسین کارآزموده و مجرب طی تحقیقات چندین ساله تولید شده و وارد دنیای تکنولوژی ماشین الات جدید کشاورزی شده اند. معایب کمباین های قدیمی تر افزایش ضایعات کشاورزی دراثر تنظیم نبودن کمباین، محدودیت های فنی، افزایش خطر کپک زدگی در اثر رطوبت بالای دانه بود که در کمباین های جدید این معایب حذف شده و مزایای بسیاری نیز اضافه شده است. کمباین های قدیمی تر با وجود اینکه صرفه ی اقتصادی بالایی برای برداشت برنج داشته اند اما به دلیل وجود مشکلات و محدودیت های فنی کمتر مورد استفاده قرار می گرفتند و کشاورزان تمایل به برداشت با استفاده از دروگرها و یا برداشت دستی داشتند. اما با طراحی و عرضه ی کمباین های جدید مخصوص برداشت برنج، کشاورزان به برداشت مکانیزه روی آورده اند و استقبال آنها از این روش روز به روز بیشتر شده است. یکی از مزیت های کمباین های جدید، برداشت بسیار آسان برنج بوده که راننده از طریق مانیتورهای نصب شده در کمباین این کار را انجام داده و نیاز به حرفه ای بودن کاربر کمباین در این روش نمیباشد. کمباین های جدید توانایی ارزیابی وضعیت مزرعه و خاک را داشته و به کشاورز کمک میکنند که با بهبود وضعیت کلی مزرعه در سال های آتی باعث بالا رفتن کیفیت برنج کشت شده شود. دقت برداشت محصول در این روش بسیار بالا بوده و از تلف شدن خوشه های برنج در حد صفر جلوگیری میکند.

                                                                                                                                                     

       

عرضه ی برنج های برداشت شده به روش مکانیزه

با توجه به وجود مزارع زیاد برنج در ایران و سایر کشورها برداشت سریع آنها و انتقال آنها به کارخانجات فرآوری برنج اهمیت می یابد. برنج بعد از برداشت مکانیزه سریعا به کارخانجات فراوری منتقل شده و بعد از بررسی های دقیق کیفیت به صورت کاملا بهداشتی زیر نظر سازمان های مربوطه بسته بندی میشود. مراکز معتبر زیادی اقدام به فروش برنج های مرغوب دنیا از طرق مختلف نموده اند. با وجود گستردگی تجارت الکترونیکی، این مراکز نیز پا به عرصه ی تجارت الکترونیک گذاشته و با راه اندازی فروشگاه های معتبر اینترنتی چون فروشگاه خوشه چین اقدام به عرضه ی معتبرترین و سالم ترین برنج های دنیا که به صورت مکانیزه برداشت میشوند، نموده است.

 

عضویت در خبرنامه
نظر بدهید
نظرات کاربران
اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کند.